X edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award dla studentów architektury
Ruszyła X edycja największego konkursu architektonicznego International VELUX Award dla studentów architektury
Grupa VELUX zaprasza studentów architektury do wzięcia udziału w X edycji największego globalnego konkursu International VELUX Award. Konkurs odbywa się co dwa lata, a jego celem jest zachęcenie studentów do zwracania szczególnej uwagi na rolę światła naturalnego w architekturze, jako istotnego źródła oświetlenia, energii, dobrego samopoczucia i komfortu.
Od pierwszej edycji, w 2004 roku, wzięło w nim udział ponad 10 000 studentów z ponad 800 uczelni, ze 100 krajów, przedstawiając swoje fascynujące projekty na temat światła naturalnego. Polscy studenci już pięciokrotnie odnosili w nim sukcesy.
Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?
Wygrana w konkursie International VELUX Award to zarówno cenne nagrody pieniężne, jak i szansa dla studentów do zaistnienia w międzynarodowym gronie młodych architektów z całego świata, pochwalenie się swoją kreatywnością przed międzynarodowym jury, a przede wszystkim możliwość pokazania swojej wizji świata i dołączenia do grona architektów przyszłości.
Każda praca nadesłana przez studentów jest analizowana przez znamienitych architektów powołanych do jury przez współpracującą z konkursem Międzynarodową Unię Architektów (ang. International Union of Architects, UIA). Co więcej, laureaci nagród regionalnych mają potem szansę na zaprezentowanie swoich prac podczas święta architektury, czyli na Światowym Festiwalu Architektury (ang. World Architecture Festival, WAF). Wystąpienie przed znamienitym audytorium i pokazanie swoich prac przed międzynarodowym audytorium to niezapomniane przeżycie, a także okazja do postawienia ważnego kroku na ścieżce zawodowej.
Cenne nagrody
Laureaci otrzymują również nagrody pieniężne, które trafiają zarówno do studentów, jak i ich opiekunów naukowych. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. Nagroda główna w każdej kategorii to 5 000 euro (4000 euro dla studenta i 1 000 euro dla opiekuna), natomiast nagrody za najlepsze prace w regionach w ramach każdej kategorii to 1 250 euro (1 000 euro dla studenta oraz 250 euro dla opiekuna).
Jak przebiega konkurs?
Rejestracja już się rozpoczęła i potrwa do 1 kwietnia 2022 roku. Jest ona warunkiem koniecznym do złożenia pracy konkursowej. Rejestracja odbywa się na stronie daylightandarchitecture.com/iva/
Studenci mogą zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Każdy zgłaszający się student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego.
Prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach – „Światło naturalne w budynkach” oraz „Badania nad światłem naturalnym”. W sierpniu 2022 r. jury wybierze po dwóch zwycięzców z każdego z pięciu regionów określonych przez Międzynarodową Unię Architektów: 1) Europy Zachodniej, 2) Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, 3) Ameryk, 4) Azji i Oceanii oraz 5) Afryki. Dziesięciu zwycięzców regionalnych zaprezentuje jury swoje projekty osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury w Lizbonie w grudniu 2022 roku. Wtedy jury wybierze jednego zwycięzcę globalnego w każdej z kategorii konkursowych.
Harmonogram konkursu przedstawia się następująco:
• 1 kwietnia 2022: zamknięcie internetowej rejestracji uczestników
• 15 czerwca 2022: ostateczny termin przesyłania projektów
• sierpień 2022: ogłoszenie zwycięzców regionalnych
• grudzień 2022: ogłoszenie zwycięzców globalnych
Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: daylightandarchitecture.com/iva/