Ruszyła rekrutacja na #PŚk!

Ruszyła rekrutacja na #PŚk!

Przed nimi jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji w życiu. Już za chwile tegoroczni maturzyści będą musieli wybrać uczelnie i ścieżkę edukacji. Bardzo ciekawą i bogatą w nowości ofertę kształcenia przygotowała dla nich Politechnika Świętokrzyska. Kandydaci na studia mogą rejestrować się w systemie internetowym już od 25 maja br. Ze względu na pandemię zmienią się zasady rekrutacji.

Studia są na pewno intelektualną przygodą oraz przedłużeniem młodości, przede wszystkim jednak przygotowują do dorosłego życia zawodowego. Wybór ten decyduje czy będziemy zadowoleni, pracując w wybranym zawodzie – podkreśla Prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej

Uczelnia oferuje aż cztery nowe kierunki studiów: elektromobilność, teleinformatyka, informatyka przemysłowa i inżynieria środków transportu. Każdego roku uruchamiane są nowoczesne specjalności takie jak: modelowanie informacji o budynkach (BIM), inżynieria proekologiczna i komputerowe systemy sterowania i pomiarów, utworzone pod kątem współpracy z Głównym Urzędem Miar i realizacją ogromnej inwestycji jaką jest budowa Świętokrzyskiego Kampusu GUM w Kielcach. Warto dodać, że od zeszłego roku można studiować na kierunku automatyka i elektrotechnika przemysłowa.

Uruchomienie nowych kierunków studiów poprzedziły konsultacje z przedsiębiorcami i ekspertami od rynku pracy. Aktualnie obserwujemy duże zmiany w gospodarce, o dobrą posadę będzie trudniej. Jestem przekonany, że umiejętności i wiedza, które zdobędą studenci w trakcie nauki, zwiększą ich szanse na rynku pracy i otworzą szeroko drzwi do zawodowej kariery – podkreśla Prof. Artur Maciąg, prorektor ds. studenckich i dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej.

Studenci na co dzień uczą się w doskonale wyposażonych laboratoriach pod okiem wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej. Ogromne inwestycje w bazę laboratoryjną spowodowały, że Uczelnia znalazła się w gronie najlepiej wyposażonych uczelni w kraju, a nawet w Europie, jeśli chodzi o aparaturę badawczą.

Od wielu lat Politechnika stawia na współpracę z przemysłem i instytucjami otoczenia gospodarczego. Dobre kontakty z środowiskiem biznesowym sprawiają, że absolwenci uczelni są chętnie zatrudniani przez pracodawców. Potwierdzają to badania prowadzone przez uczelnię wśród absolwentów – ponad 95 % procent ankietowanych znajduje zatrudnienie tuż po ukończeniu studiów.

Jak będzie wyglądać rekrutacje na studia w czasie epidemii koronawirusa?

Na pewno nie będzie tak jak zawsze, epidemia i ograniczenia z nią związane wymusiły na nas wprowadzenie nowych zasad rekrutacji – odpowiada Kamil Dziewit, rzecznik prasowy Politechniki Świętokrzyskiej – Zmienią się terminy oraz sposób naboru. Przygotujemy i opublikujemy na stronie internetowej zbiór najważniejszych kwestii, których dotyczą zmiany – dodaje

 

 

Rekrutacja w czasach epidemii – FAQ

Jaką ofertę edukacyjną przygotowała uczelnia dla przyszłych studentów?

Od przyszłego roku studenci będą mieli do wyboru 21 atrakcyjnych kierunków studiów. Do wyboru cztery nowe: elektromobilność, teleinformatyka, informatyka przemysłowa i inżynieria środków transportu. Warto dodać, że od zeszłego roku młodzież może wybrać studia na kierunku automatyka i elektrotechnika przemysłowa.

Wprowadził tukielce

W jaki sposób obecna sytuacja epidemiczna wpłynie na przyjęcia na Uczelnię? Na co kandydaci muszą zwrócić szczególną uwagę?

Zasady rekrutacji będą podobne do tych z lat ubiegłych. Zasadnicze zmiany dotyczą harmonogramu, wynikają z nowych terminów matur oraz ograniczeń w bezpośrednich kontaktach między kandydatami i pracownikami Uczelni.

Wprowadził tukielce

Jakie będą terminy rekrutacji tym roku?

Tegoroczna rekrutacja rozpocznie się 25 maja, od tego dnia kandydaci będą mogli zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym. Tura podstawowa trwać będzie do 16 sierpnia br. Na kierunki, na które nie zostanie wyczerpany limit przyjęć we wrześniu prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca. Wszyscy chętni, w tym również osoby zdające maturę poprawkową, będą mogli wziąć udział na początku października w rekrutacji dodatkowej.

Wprowadził tukielce

Czy termin wypełnienia formularza zgłoszeniowego ma jakieś znaczenie?

Nie, w każdej z tur termin wykonania zgłoszenia nie ma żadnego znaczenia. Istotne jest tylko, żeby kandydaci prawidłowo wprowadzili wszystkie niezbędne dane, w tym również wyniki matur, wybrali interesujący ich kierunek studiów oraz wykonali opłatę rekrutacyjną.

Wprowadził tukielce

Czy kandydat może wybrać kilka kierunków studiów?

Tak. Należy jednak pamiętać, że każdy wybór wiąże się koniecznością wykonania opłaty rekrutacyjnej, która wynosi 85 PLN, a na architekturę 150 PLN.

Wprowadził tukielce

Czy są planowane zmiany w egzaminie wstępnym na kierunek Architektura?

Egzamin zostanie przeprowadzony w trzecim tygodniu lipca, a więc jeszcze przed ogłoszeniem wyników matur. Odbędzie się on w salach wykładowych Uczelni, w tradycyjnej formie w sposób zapewniający bezpieczeństwo kandydatów i pracowników – zgodnie z zasadą ograniczonego kontaktu między nimi.

Wprowadził tukielce

Czy brak egzaminów ustnych na tegorocznej maturze zmieni coś w procedurze rekrutacyjnej?

Nie, na wszystkich kierunkach studiów Politechniki Świętokrzyskiej w konkursie świadectw brane są pod uwagę wyłącznie oceny z części pisemnej egzaminu dojrzałości. Brak części ustnej nic więc tutaj nie zmienia.

Wprowadził tukielce

Jakie zmiany czekają laureatów i finalistów olimpiad?

Wszyscy uczniowie zakwalifikowani do etapu centralnego otrzymali z mocy prawa tytuł finalisty, nie było więc konieczności wprowadzania żadnych zmian w tym zakresie.

Wprowadził tukielce

Co w przypadku, gdy kandydat nie wprowadzi wyników lub pomyli się przy wpisywaniu?

Po zamknięciu tury wyniki weryfikowane są z Krajowym Rejestrem Matur i to one w pierwszej kolejności brane są w konkursie świadectw. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dane są tam dostępne, dlatego kandydaci powinni zwrócić szczególną uwagę przy wprowadzaniu ocen.

Wprowadził tukielce

W jaki sposób będą przekazywane kandydatom informacje o rekrutacji?

Większość informacji będzie podawana drogą elektroniczną – informacje będą dostępne na indywidualnym koncie kandydata. Listy zakwalifikowanych i przyjętych na studia będą również zamieszczane na stronie internetowej Politechniki Świętokrzyskiej.

Wprowadził tukielce

Czy wzorem lat ubiegłych kandydaci będą musieli przynieść osobiście dokumenty na uczelnię?

Nowością w tegorocznej rekrutacji będzie konieczność przesłania do systemu Internetowej Rejestracji Kandydatów dokumentów w postaci cyfrowej (czytelnych zdjęć lub skanów), na tej podstawie zostaną oni wpisani na listę studentów pierwszego roku. Wymagane dokumenty w wersji papierowej kandydaci będą mogli donieść na uczelnię już po rozpoczęciu roku akademickiego.

Wprowadził tukielce

Czy w tym roku kandydaci muszą dostarczyć zaświadczenie lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwskazań do podjęcia studiów?

Decyzja zostanie podjęta w terminie późniejszym, czekamy na wytyczne z Ministerstwa Zdrowia.

Wprowadził tukielce

Takie informacje lubimy najbardziej! 😁 Wspinamy się na 2 miejsce w najnowszym Rankingu Szkół Wyższych mierzonym majątkiem najbogatszych Polaków! #studiujNaPŚk 😎 Więcej tutaj ➡️ https://bit.ly/2AQyNfF

Opublikowany przez Politechnika Świętokrzyska Piątek, 19 czerwca 2020

Ale największym skarbem i siłą Politechniki Świętokrzyskiej są kreatywni studenci. Tu realizują swoje pasje, angażują siły w projekty studenckich kół naukowych, zdobywają nagrody w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Wizytówką uczelni są tzw. łaziki marsjański, bolidy elektryczne. Drużyna Impuls, złożona ze studentów i doktorantów uczelni, zwyciężyła w największych zawodach robotycznych na świecie University Rover Challange, które odbywają się w USA. W kolejnych latach młodzi konstruktorzy marsjańskich pojazdów potwierdzili swoją klasą zwyciężając dwukrotnie w European Rover Challenge w Starachowicach i w Kielcach. Znakomite starty mają za sobą konstruktorzy bolidów elektrycznych. Na prestiżowych zawodach serii Greenpower w Poznaniu studenci z Kielc zajęli trzecie miejsce wśród zespołów z całego kraju.  Młodzi ekonomiści co roku stają na podium wyjątkowego konkursu FinSim Liga Akademicka (wcześniej Banrisk). Z powodzeniem zarządzają wirtualnym bankiem i dużymi finansami.

Dzisiejsza liczba dnia to 94! 😁 Tyle procent naszych absolwentów znalazło zatrudnienie w pierwszym roku po ukończeniu studiów. Badania wskazują, że warto wybrać #PŚk 👍 Więcej tutaj ➡️ https://bit.ly/2Xc48lc

Opublikowany przez Politechnika Świętokrzyska Piątek, 29 maja 2020

Na uczelni funkcjonuje klub studencki Pod Krechą, wokół którego skupia się życie kulturalne. Liczne koncerty, kabaretony, maratony filmowe, festiwale i przeglądy, oprócz tego prężnie działający chór akademicki i klub turystyczny nie pozwolą zapomnieć niepowtarzalnej atmosfery studiowania w Kielcach.

6 wyremontowanych akademików, prawie  1300 miejsc w pokojach 1, 2 i 3 osobowych. Uczelnia oferuje wygodne nowoczesne, o wysokim standardzie mieszkania studenckie. Wszystko w obrębie jednego kampusu, minutę od uczelni. Standardowy pokój, oprócz mebli, wyposażony jest w lodówkę, kuchenkę mikrofalową i czajnik elektryczny. W każdym akademiku można korzystać z Internetu bez ograniczeń!

 

 

Elektromobilność to innowacyjne studia inżynierskie, w pełni dopasowane do dynamicznie rozwijającego się rynku pracy. Pracodawcy poszukują specjalistów z tego obszaru, którzy wszechstronną wiedzą potrafiliby zastosować w praktyce. Absolwenci tego kierunku będą posiadali wiedzę w zakresie projektowania, budowy, sterowania i użytkowania energoelektronicznych przekształtników trakcyjnych, napędów pojazdów elektrycznych, magazynów energii, stacji ładowania pojazdów elektrycznych, układów automatycznego sterowania, systemów mikroprocesorowych. Politechnika Świętokrzyska ma długoletnie doświadczenie w zakresie elektromobilności. Jest pierwszym ośrodkiem akademickim w Polsce, w którym prowadzono badania nad samochodami z napędem elektrycznym. Pracownicy uczelni brali udział w pracach rozwojowych nad pierwszym polskim samochodem elektrycznym- Fiatem 125p. Pojazd będzie można zobaczyć w murach Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Inżynieria środków transportu to studia, które kształcą specjalistów z obszaru jednej z najważniejszych gałęzi przemysłu – transportu. Kierunek ten zapewnia wszechstronną wiedzę z zakresu budowy, eksploatacji i bezpieczeństwa środków transportu. Absolwenci będą posiadali niezbędną wiedzę z zakresu inżynierii środków transportu drogowego, systemów transportowych, ekonomiki transportu, prawa transportowego, logistyki i spedycji oraz organizacji i zarządzania przedsiębiorstw transportowo-spedycyjnych wraz z zapleczem motoryzacji. Kształcenie ukierunkowane jest głównie na transport samochodowy, który dominuje w Polsce ma bowiem ok. 90-procentowy udział w transporcie towarów, przy czym poruszane są też zagadnienia związane z transportem bimodalnym i multimodalnym. Szczególny nacisk położony jest na wiedzę i umiejętności z zakresu: budowy i eksploatacji pojazdów samochodów, spalinowych i alternatywnych (hybrydowych i elektrycznych) układów napędowych, ekologii, nowoczesnej infrastruktury drogowej, logistyki i nowoczesnymi systemami zarządzania transportem.

Informatyka przemysłowa to kierunek, który stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na specjalistów w zakresie projektowania, eksploatacji, konserwacji i obsługi przemysłowych systemów informatycznych. Jest nowoczesnym kierunkiem odpowiadającym potrzebom rynku pracy w szczególności związanej z czwartą rewolucją przemysłową (Industry 4.0) i Internetem rzeczy (Internet of Things IoT). Przemysł 4.0 integruje inteligentne maszyny i systemy oraz wprowadza zmiany w procesach produkcyjnych w celu zwiększania wydajności wytwarzania oraz wprowadzenia możliwości elastycznych zmian asortymentu. Przemysł 4.0 dotyczy nie tylko technologii, ale też nowych sposobów pracy i roli ludzi w przemyśle. Czym różni się od „standardowej informatyki”? Przede wszystkim stawia na projektowanie urządzeń oraz systemów informatyki i automatyki przemysłowej. Dodatkowo gwarantuje wiedzę z oprogramowania i eksploatowania przemysłowych systemów informatycznych. Przykład? Projektowanie układów z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji, systemów interakcji człowieka z robotami i maszynami, systemów bazodanowych czy systemów wizualizacji. Jedno jest pewne – na kierunku studiów informatyka przemysłowa nie będziesz się nudzić!”

Teleinformatyka nie bez przyczyny – daje pewne miejsce pracy w zawodzie. Wiedza zdobyta podczas studiów pozwala znaleźć zatrudnienie w firmach związanych z szeroko rozumianą branżą IT. W programie studiów znajduje się aż 18 przedmiotów, w ramach których nieodpłatnie można zdobyć międzynarodowe, renomowane w skali całego świata certyfikaty Cisco Networking Academy. Certyfikujemy, między innymi, w zakresach: CCNA, CCNA CyberOps, CCNP, IoT, C/C++, Python, Network programming, Linux, BigData. Wiedza ta uzupełniana jest zagadnieniami sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, tworzenia aplikacji mobilnych, Data Center, wirtualizacji oraz konteneryzacji czy też technologii 5G i języka JAVA. Ponadto, dzięki specjalnie przygotowanym blokom programowym studenci poznają branżowy język obcy oraz rozwijają swoje kompetencje miękkie.

 

 


 

dołącz do nas!

 

Informator dla kandydatów na studia


[FAG id=89815]

Wprowadził tukielce